Kira Fawess North ile Söyleşi

large_Kira_Fawess_North-1170x703

Seramik Kil ile nasıl ilgilenmeye başladınız?

Güzel Sanatlar okurken girdiğim derslerden biriside seramik idi.  Ancak bu farklı malzeme karşında o kadar tedirgin oldum ki farklı bir ders seçmek için elimden geleni yaptım. En sonunda çömlek tornasınıdenemeye karar verdim. Bu seçtiğim ders o kadar kötü geçti ki, öğretmenim seramiği tamamen bırakmamı veya elle şekillendirme ile devam etmemi önerdi.  Ancak başarısızlığa tahammül edemeyip hırs yaptım ve bütün boş zamanımı çömlek tornası çalışmaya verdim.  Sınıfımı başarıyla geçtim ve bu deneyim sonuncunda seramiği çok sevdim.

Çalışmalarınıza ilham veren nedir?

Bu zor bir soru, çünkü belli bir şey olduğunu sanmıyorum. Minimalist bir yaşam tarzı yaşamayı terci etmem çalışmalarıma yansıyor. Bu yüzden çalışmalarımın bir işlevi olması önemli.  Ayrıca objelerimin geometrik esintilere sahip olmasını seviyorum.

Seramik kil ile ilgili en sevdiğiniz şey nedir?

Kil büyülü ve mütevazi. Dünyanın en yaygın malzemelerinden biri olduğu kadar insan medeniyetinin gelişiminde etkili bir bileşen. İnsanlar binlerce yıldır kil ile çalışıyor, tıpkı benim gibi. Bu bana çok özel geliyor.

Sizin için seramiğin en zorlu kısmı nedir?

Hareketli kişiliğimden dolaylı atölyeye vakit ayırmak zor oluyor.  Bir de bunun üzerine gün boyu aklıma bir sürü farklı fikir gelmesi her şeyi bir güne sığdırmamı imkânsız kılıyor.  Arkadaşlarımla gezmeyi çok sevdiğimden dışarıda yaşadığım tecrübeleri ve hisleri çalışmalarına yansıtmayı seviyorum.

Hangi Amaco ürününü terci ediyorsunuz ve neden?

Kesinlikle Velvet sır altı dekor boyları. Bu sır altı boyalarıyla bir formun enerjisini ve hissini tamamen değiştirebiliyorum. Daha önce de söylediğim gibi, minimalistim. Bu felsefeyi ürünlerime yansıtmam için sonsuz seçeneklere ve çeşitliliğe çok önem veriyorum.

Alaattin’in sihirli lambası bulsanız hangi üç dileği dilerdiniz?

  1. Her zaman en mükemmel avokadoya sahip olmak isterim
  2. İnsanların birbirini koşulsuz sevmesi
  3. Her zaman elimin altıdan hazır yoğurulmuş çamurun olması

Sanat yapmadığınızda, zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?

Kocamla vakit geçiriyorum, çevreme dağıtmak için bahçemde çiçek yetiştiriyorum ve ukulele enstrümanını çalıyorum.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*