Katie Marks ile Söyleşi

large_Katie_Marks-1170x703

Seramik killi ile nasıl ilgilenmeye başladınız?

Bütün hayatım boyunca kil ile çalıştım. Çocukken oyun hamuru, biraz daha büyüdüğümde polimer hamuru ve şimdi seramik killi ile çalışıyorum.  18 yaşındayken yerel üniversitemde çömlek tornası deneme fırsatı bulunca kendimi bu malzemeye tamamen kaptırdım. Seramik hayal dünyamı yansıtmama sağlayan olağanüstü bir materyal.

Çalışmalarınıza ilham veren nedir?

Doğal dünyada olan duygusal tepkimelerden esinleniyorum. Yarattığım eserlerde çevremdeki renkleri ve dokulara yansıtmaya çalışıyorum. Bir gün batımının yumuşaklığı, bir kristalin kusursuz görüntüsü, parlak renklerin yarattığı sevinci.

Seramik ile ilgili en sevdiğiniz şey nedir?

Kelimenin tam anlamıyla neredeyse her şey! Seçmek zorunda kalırsam bunun sonsuz olasılık bir malzeme olması. Kil hayal ettiğiniz şeyleri gerçeğe dönüştürebilmesi seviyorum. Pek çok farklı formu alabilmesi benim için büyüleyici. Bir yığın seramik killi alıp aklımdan geçen düşünceleri nesneye dönüştürmeyi seviyorum.

Seramiğin sizin için en zorlu bölümü neydi?

Benim için en zorlu şey iş dünyası. Bütün objeleri ben üretmekle kalmayıp, aynı zamanda kendi promosyonumu ve internet satışların takibini yapıyorum.  Ayrıca giderleri hesaplıyor, paketlemek ve nakliye işlerin tamamını ben üstleniyorum. Bütün bunlar bir araya geldiğinde yorucu olabiliyor.

Hangi Amaco seramik sırlarını kullanıyorsunuz ve neden terci ediyorsunuz?

Celadon serisine kesinlikle bayılıyorum. Onları kendi özel renklerimi oluşturmak için karıştırıp kullanmayı seviyorum. Bu sırlardan yaratığım renk paleti çalışmalarımda yakalamak istediğim hisleri yansıtmamı sağlıyor.

Eğer sanatçı olmasaydınız, ne yapardınız?

Bir jeolog olurdum.

Şu anda bir uçağa atlayıp bir yere gidebilseydiniz nereye giderdiniz?

Ben de bir uçakla yaklaşık 4 gün içinde İngiltere ve Fransa’da iki hafta geçirmek için gitmeyi planlıyorum.  Çok ihtiyaç duyulan bir mola olacak ve umarım ilham verici bir gezi olacak. 

Favori yemeğiniz nedir?

Narinceler.

Kendinizi hangi elementle tanımlarsınız?

Su.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*